-- This online listing now includes the Film Festival, Sightseeing Tours, and Cemetery Visits
-- To download and print a matrix version of the program in PDF format, please click HERE.
. This version does not include films, tours, or cemetery visits. -- You can view the Film Festival, Sightseeing Tours, and Cemetery Visits each separately by selecting that topic from the "pop-up" menu under "Session Topic."
-- $ before the session title denotes a fee for attendance at that session. Pre-registration is required. You can add these "Optional Programs" to your Conference Registration. Already registered
-- use "Registration Update" to add these "Optional Programs."
-- BOF: Birds-of-a-Feather meetings are for participants to network with others who have a similar interest.
-- SIG: Special Interest Groups usually cover a geographic area and sponsor meetings and presentations pertaining to their area of interest.
-- For more information, please refer first to the Frequently Asked Questions.
-- Contact: programs@philly2009.org.
Session Title
Speaker's Last Name
Session Topic:
Session Date:
Geographic Search:
Target Audience:
  

 Saturday, August 1
1:00 PM - 4:00 PM 
   BOF: Ostrow Mazowiecka Research Family  
7:00 PM - 10:00 PM 
   *SOLD OUT* $ Welcome Dinner and Get-Together  
9:05 PM - 11:00 PM 
   REGISTRATION  
 
 Sunday, August 2
7:00 AM - 8:00 AM 
   Morning Minyan  
7:00 AM - 5:00 PM 
   REGISTRATION  
9:00 AM - 10:15 AM 
S-2    What's New on Ancestry.com Cowan 
S-3    Finding Places in the Former Russian Empire Mehr 
S-4    Utilizing Archives Part II: Case Studies of Effective Research Franklin 
9:00 AM - 10:30 AM 
S-1    BEGINNER TRACK: Jewish Genealogical Research Beginner Strategies Part 1 Adelson 
9:00 AM - 3:00 PM 
   *CANCELLED* $ TOUR: Research in Cemeteries In Northeast Philadelphia  
10:00 AM - 12:00 PM 
S-5    WORKSHOP: Discovering the Treasures in 19th-Century Polish-Language Records Frazin 
S-6    $ Family Tree Builder 3.0 - Basic: Computer Workshop with Daniel Horowitz Horowitz 
10:00 AM - 6:00 PM 
   EXHIBITOR ROOM  
   RESOURCE ROOM  
10:15 AM - 11:45 AM 
S-10    MEETING: JRI-Poland Coordinators  
10:30 AM - 11:45 AM 
S-7    Mapping Madness Arons 
S-8    Internal Passport Records of the Russian Empire Brill 
S-9    Genealogical Research in Pittsburgh and Western Pennsylvania Zavos 
11:00 AM - 1:00 PM 
S-11    BEGINNER TRACK: Getting the Most out of Your Philadelphia Research Koelble 
Schecter 
12:00 PM - 1:30 PM 
S-12    $ JRI-Poland Luncheon (All Kosher) - State of Cemetery and Property Restitution in Poland Today Krawczyk 
12:45 PM - 1:30 PM 
   FILM: From Philadelphia to the Front  
1:00 PM - 4:00 PM 
S-13    SPECIAL EVENT: Repository Fair  
1:30 PM - 2:05 PM 
   FILM: Abraham and Eugenia: Stories of Jewish Cuba  
1:30 PM - 2:45 PM 
S-14    New & Improved Jews in the News: Historical Newspaper Research Weisberger 
S-15    The Role of Philadelphia Jews in the Rise of Basketball into National Prominence Westcott 
S-16    Tips and Tricks on Digital Imagery for Genealogy Mizroch 
S-17    BOF: Belchatow, Poland  
1:30 PM - 3:30 PM 
S-18    MEETING: JewishGen Board of Governors (by invitation only)  
2:00 PM - 3:30 PM 
S-19    BEGINNER TRACK: Jewish Genealogical Research Beginner Strategies Part 2 Adelson 
2:00 PM - 4:00 PM 
S-20    IAJGS MANAGEMENT SEMINAR: Teaching Genealogy from Children to Elders Horowitz 
S-21    WORKSHOP: Hands-on Approach to Learning the Cyrillic Alphabet Bielawa 
S-22    $ JewishGen Databases: Computer Workshop with Nolan Altman Altman 
2:05 PM - 2:15 PM 
   FILM: The Holocaust Tourist  
2:15 PM - 2:45 PM 
   FILM: Obcy VI (Alien VI)  
2:50 PM - 4:20 PM 
   FILM: House of Life: The Old Jewish Cemetery of Prague - with filmmaker, Mark Podwal  
3:00 PM - 4:15 PM 
S-24    BOF: Boryslaw, Drohobycz, Sambor, Stary Sambor, and Vicinity  
S-25    Non-Traditional Family Relationships: Issues of Privacy and Confidentiality in Constructing a Genealogical Tree Weiner 
S-26    BOF: Philadelphia Neighborhoods of Marshall Street, Logan, River Wards  
3:00 PM - 5:00 PM 
S-23    One-Step Webpages: A Potpourri of Genealogical Search Tools (revised for 2009) Morse 
3:45 PM - 5:00 PM 
S-27    BEGINNER TRACK: Jewish Surnames Blatt 
4:20 PM - 6:15 PM 
   FILM: The Tree of Life (The Jews of Italy) - with filmmaker, Hava Volterra  
4:30 PM - 5:45 PM 
S-28    Jewish Genealogical Sources in Prussian Poland Lustig 
S-29    Getting the Most From Family Tree Maker 2010 Wilson 
S-30    BOF: South Philly Days - the Jewish Quarter  
S-31    MEETING: JewishGen Moderators  
5:00 PM - 6:00 PM 
S-32    IAJGS Reception for Member Society Presidents (by invitation only)  
6:15 PM - 6:30 PM 
   FILM: Toyland (Spielzeugland)  
7:30 PM - 8:30 PM 
S-33    SPECIAL EVENT: Conference Opening Session Desbois 
8:30 PM - 10:00 PM 
S-34    Opening Reception  
 
 Monday, August 3
7:00 AM - 8:00 AM 
   Morning Minyan  
M-1    $ Breakfast With The Expert - Philadelphia Research with Steve Schecter Schecter 
M-2    *SOLD OUT* $ Breakfast With The Experts - Ukraine Research with Miriam Weiner and Olga Muzychuk Weiner 
Muzychuk 
7:00 AM - 5:00 PM 
   REGISTRATION  
8:15 AM - 9:30 AM 
M-10    BOF: Canadian Get Together  
M-3    Research Resources at The Historical Society of Pennsylvania Arnold 
M-4, F-1    Understanding the "Jewish" in Jewish Genealogy Duker 
M-5    The Changing Borders of Eastern Europe Bookbinder 
M-6    Preserving Memory and History -The Volunteers who Take Care of Jewish Cemeteries in Poland Klauzinska 
M-7    Using DNA to Reconnect Victims of the Holocaust: The DNA Shoah Project Kaplan 
Mandelbaum 
M-8    A Day at the Museum: Navigating the Museum of Family History Lasky 
M-9    SIG PROGRAM: French SIG Meeting  
8:15 AM - 10:15 AM 
M-11    $ Introduction to JewishGen : Computer Workshop with Debra Kay-Blatt Kay-Blatt 
9:00 AM - 11:15 AM 
   FILM: Partisans of Vilna - Introduced by Howard Margol  
9:00 AM - 3:00 PM 
   $ TOUR: Research in Cemeteries in Delaware County, PA  
9:00 AM - 6:00 PM 
   EXHIBITOR ROOM  
   RESOURCE ROOM  
9:45 AM - 11:00 AM 
M-12    From Europe to Philadelphia: Using the Map Collection at the Free Library of Philadelphia Boardman 
M-13    Jewish Given Names Blatt 
M-14    Reading and Interpreting Cyrillic Documents Bielawa 
M-15    Restitution and Heritage Protection of Jewish Historical Sites in Poland Krawczyk 
M-16    Unwanted Jewish Aliens in France: A Guide through French Holocaust and Immigration Records Wyler 
M-17    Finding Your Jewish Ancestors on Ancestry.com Cowan 
M-18    Healthy Families in the 21st Century: How Genetics and Genealogy Can Work for You Schneider 
M-19    BOF: Kobrin Uyezd Jewish Research Group  
10:30 AM - 12:30 PM 
M-20    *SOLD OUT* $ Family Tree Maker for Beginners and Intermediate Users: Computer Workshop with Duff Wilson Wilson 
11:15 AM - 11:50 AM 
   FILM: Holocaust Era Jewish Mass Graves in Poland: Discovery, Documentation and Protection - with filmmaker, Ellen Friedland  
11:15 AM - 12:30 PM 
M-21    Genealogical Research at the Philadelphia Jewish Archives Center Rochester 
Sherman 
M-22, F-16    History and Translation Guide for Tombstones Gans 
M-23    SIG PROGRAM: Belarus SIG Meeting  
M-24    The World that was Lost: East European Jewish Civilization before the Holocaust Steinlauf 
M-25    The Photos Hitler Never Wanted You to See-- The Photos and the Stories Behind Them Weiss 
M-26    One-Step Webpages: A Hodgepodge of Lesser-Known Gems Morse 
M-27    Where Did That Come From? Understanding the Inheritance Patterns of Common Genetic Traits and Diseases Shapiro, MS, CGC 
M-28    BOF: Jewish Communities of Camden, Burlington, and Gloucester Counties, New Jersey  
11:50 AM - 12:15 PM 
   FILM: My Nose - with filmmaker, Gayle Kirschenbaum  
12:15 PM - 12:30 PM 
   FILM: The Believers: Stories of Jewish Havana  
12:30 PM - 2:00 PM 
   FILM: Vienna's Lost Daughters  
M-32    BOF: Suwalki / Lomza Area (Poland)  
M-29    $ Belarus SIG Luncheon: Researching and Traveling in Belarus Margol 
M-31    $ Gesher Galicia Luncheon - Tightrope: Six Centuries of a Galician Jewish Dynasty Karpin 
M-30    $ Latvia SIG Luncheon  
1:00 PM - 5:30 PM 
   $ TOUR: Back To The Future: A Historical Journey Through Some Of Philadelphia's Historic Synagogues - a Bus Tour  
2:00 PM - 3:15 PM 
M-33    Court Records American --Overlooked for Research Freilich 
M-34, F-18    Choosing Genealogy Software Kleiman 
M-35    SIG PROGRAM (Latvia SIG): Step by Step: A Personal Journey of Discovery: Reconnecting Past and Present. Blumberg 
M-36    SIG PROGRAM: Gesher Galicia SIG Meeting  
M-37    Archival Collections at the United States Holocaust Memorial Museum other than ITS Lewis 
Lande 
M-38    Jewish Settlement Patterns in the US: Why Jews Ended Up Where They Did Sarna 
M-39, F-4    Privacy Laws and Finding Family in Israel Goldstein 
M-40    BOF: Kremenets Shtetl CO-OP/District Research Group  
2:00 PM - 4:00 PM 
   FILM: Saved by Deportation: An Unknown Odyssey of Polish Jews - discussion with filmmaker Robert Podgursky  
M-41    $ MyFamily and Facebook and Twitter - Social Networking: Computer Workshop with Crista Cowan Cowan 
3:30 PM - 4:45 PM 
M-42    Using Federal Court Records Moak 
M-43    Organizit: Reducing Your Research Clutter Miller 
M-44    SIG PROGRAM: Latvia SIG Meeting  
M-45    SIG PROGRAM (Gesher Galicia): Writing a Galician Jewish Saga: Research & Methodology Karpin 
M-46    Holocaust Records at the International Tracing Service Mokotoff 
M-47    The Galveston Plan: Jewish Immigrants Through the Port of Galveston, Texas Sher 
M-48    Treasures and Questions in Creating a Database of Medical Professionals in Mandate Palestine Feldman 
M-49    BOF: Strawberry Mansion Neighborhood (Philadelphia)  
4:00 PM - 5:15 PM 
   FILM: Echoes From A Ghost Minyan: The Jews of South Philadelphia - with filmmakers, Joseph Van Blunk and Gustave Rosanio  
4:15 PM - 6:15 PM 
M-50    *SOLD OUT* $ Publishing Your Own Family Book: Computer Workshop with Banai Feldstein Feldstein 
5:00 PM - 6:15 PM 
M-51    The American Jewish Year Book as a Genealogical Resource Baston 
M-52    Preserving Documents and Photographs: An Introduction Hortz Stanton 
M-53    Tips on Video-Documenting Roots Trips in Poland and Eastern Europe Friedland 
M-54    SIG PROGRAM: Gesher Galicia Market Square: Birds-of-a-Feather & Ask-the-Experts Weisberger 
Wynne 
M-55    Where are the Children? The Children's Tracing Archive at the International Tracing Service, Bad Arolsen Lerer Cohen 
M-56    HIAS Archives - a Never Ending Story Bazarov 
M-57    The Paul Jacobi Papers Bronstein 
M-58    BOF: Rokiskis and Kupiskis  
5:15 PM - 7:00 PM 
   FILM: The Tree of Life (The Jews of Italy) - with filmmaker, Hava Volterra  
7:00 PM - 8:15 PM 
   FILM: On Moral Grounds  
7:30 PM - 9:30 PM 
M-59    SPECIAL EVENT: An Old Faith in the New World: 350 Years of American Judaism Sarna 
8:20 PM - 10:00 PM 
   FILM: My Mexican Shiva (Morirse Esta en Hebreo)  
10:05 PM - 10:35 PM 
   FILM: Genealogy Goes to the Movies - Introduced by Jordan Auslander  
10:40 PM - 10:55 PM 
   FILM: My Nose - with filmmaker, Gayle Kirschenbaum  
 
 Tuesday, August 4
7:00 AM - 8:00 AM 
   Morning Minyan  
Tu-1    $ Breakfast With The Expert - Galician Research with Suzan Wynne Wynne 
Tu-2    $ Breakfast With The Expert - German Research with Roger Lustig Lustig 
7:00 AM - 5:00 PM 
   REGISTRATION  
8:15 AM - 9:30 AM 
Tu-10    BOF: DNA Project Administrators  
Tu-3    Gazetteers, Maps and Geographic Dictionaries for Jewish Genealogical Research in Poland Bielawa 
Tu-4    SIG PROGRAM: Austria-Czech SIG Meeting  
Tu-5    SIG PROGRAM (UK SIG): Jewish Research in the UK: Ask the Experts Harris 
Tu-6    Odessa - the Jewish Soul of a Cosmopolitan City Bazarov 
Tu-7    Building the Jewish Communities of Camden, Burlington and Gloucester Counties Bogutz 
Tu-8    Opening the Gates to America: The Truman Directive of 1945 Kranz 
Tu-9    What's New at FamilySearch Nauta 
8:15 AM - 10:15 AM 
Tu-11    $ Getting the Most from the Yad Vashem Shoah Victims' Database : Computer Workshop with Gail Saini Saini 
9:00 AM - 12:00 PM 
   $ TOUR: Colonial Jewish Philadelphia - a Walking Tour  
9:00 AM - 6:00 PM 
   EXHIBITOR ROOM  
9:00 AM - 9:00 PM 
   RESOURCE ROOM  
9:30 AM - 10:00 AM 
   FILM: Obcy VI (Alien VI)  
9:45 AM - 11:00 AM 
Tu-12    Using Pre-1826 Polish Parish Records in Jewish Research Kay-Blatt 
Blatt 
Tu-13    SIG PROGRAM (Austria-Czech SIG): Vienna Jewish Records: Volume, Structure, and Limitations Eckstein 
Tu-14    SIG PROGRAM (UK SIG): UK Research - What's New and What's Coming Harris 
Tu-15    Overview of Ukraine Archives: Access, Publications and Updates Muzychuk 
Tu-16    Post 1850 Genealogical Resources at the New Jersey State Archives Epstein 
Tu-17    Jewish American Research before 1880 Kleiman 
Tu-18    Advanced Googling For Genealogists - Part 1: Search Techniques Marx 
Tu-19    BOF: Suchostaw Region Research Group  
10:00 AM - 10:30 AM 
   FILM: Genealogy Goes to the Movies - Introduced by Jordan Auslander  
10:30 AM - 11:30 AM 
   FILM: Tak for Alt: Survival of a Human Spirit - The Story of Holocaust Survivor and Civil Rights Activist Judith Meisel  
10:30 AM - 12:30 PM 
Tu-20    *SOLD OUT* $ Family Tree Maker for Advanced Users: Computer Workshop with Duff Wilson Wilson 
11:15 AM - 12:30 PM 
Tu-21    Strategies for the Integration of Genealogical Datasets Klauzinska 
Tu-22    SIG PROGRAM (Austria-Czech SIG): Putting Flesh on the Genealogical Bones Gaugusch 
Tu-23    SIG PROGRAM: United Kingdom SIG Meeting  
Tu-24    Eastern European Archive Database: Including New Databases of Name & Image Searches Weiner 
Tu-25    BOF: Southern New Jersey Agricultural Colonies  
Tu-26    A House Divided: The Civil War, Abraham Lincoln and the American Jewish Community Sussman 
Tu-27    Face Recognition and Photo Tagging for Genealogy Research Horowitz 
Tu-28    BOF: MAC Users Schmoozers  
11:30 AM - 12:30 PM 
   FILM: The Last Jews of Libya  
12:30 PM - 12:40 PM 
   FILM: The Holocaust Tourist  
12:30 PM - 2:00 PM 
Tu-29    $ Austria-Czech SIG Luncheon  
Tu-30    $ ROM-SIG Luncheon  
12:40 PM - 2:00 PM 
   FILM: His Wife's Lover ( Zayn Vaybs Lubovnik) - 1931 Yiddish with English subtitles  
1:30 PM - 5:00 PM 
   $ TOUR: Drive Through South Philly - a Bus Tour  
2:00 PM - 3:15 PM 
Tu-31    SIG PROGRAM: Jewish Records Indexing - Poland; What's New Diamond 
Tu-32    SIG PROGRAM (Austria-Czech SIG): Major Jewish Families in Vienna and Their Connections to the World Gaugusch 
Tu-33    SIG PROGRAM (ROM-SIG): Archival Sources Pertaining to the History of Jewish People in Romania Dobrincu 
Tu-34    Communists , Collaborators and Context: Jews and Ukrainians during World War Two Gitelman 
Tu-35    Jewish Agricultural Settlements in Southern New Jersey Becker 
Tu-36    Jewish Calendar Demystified Morse 
Tu-37    *CANCELLED* The Desire for Emigration: Rethinking Jewish Migration to America in the 19th Century Perelman 
Tu-38    BOF: Newsletter Editors  
2:00 PM - 3:30 PM 
   FILM: Terpe Kind Mains, Terpe, "Persevere, My Child, Persevere": The Journey of Composer Jeff Hamburg - Speaker: Jeff Hamburg  
2:00 PM - 4:00 PM 
Tu-39    $ Using WORD and WORD Tables for Genealogy : Computer Workshop with Phyllis Kramer Kramer 
3:30 PM - 4:45 PM 
Tu-40    SIG PROGRAM (JRI-Poland): Polish Jewish Records -- What They Contain and How to Find Them Baston 
Tu-41    The German Jewish Community Prior to the Holocaust -Where did it Go? Lande 
Tu-42    SIG PROGRAM: ROM-SIG Meeting  
Tu-43    A Report on the Archives of the Former Soviet Union Nathans 
Tu-44    National Farm School Sussman 
Tu-46    Bagels & Grits: How Jews Made a Home in the US South Rockoff 
Tu-47    BOF: JewishGen Yizkor Book Project  
3:30 PM - 6:15 PM 
Tu-45    Genzyme Mini-Seminar on Jewish Genetic Diseases: Gaucher Disease and Your Family Health Profile O'Rourke 
Feuer 
Kaplan 
3:35 PM - 5:35 PM 
   FILM: No. 4 Street of Our Lady - with film consultant, Alex Denisenko  
4:15 PM - 6:15 PM 
Tu-48    *SOLD OUT* $ Ancestry/JewishGen: The Dynamic Duo: Computer Workshop with Debra Kay-Blatt Kay-Blatt 
5:00 PM - 6:15 PM 
Tu-49    SIG PROGRAM (JRI-Poland): Making the Most of Your Polish Research with JRI-Poland Lipsius 
Tu-50    A Guided Tour through Central European Online Resources Neubauer 
Tu-51    History of Jews in Bessarabia (Moldova) in the 15th to 19th Centuries Kogan 
Tu-52    Russian Empire Genealogical Primer Mehr 
Tu-53    Jewish Agricultural Colonies of Southern New Jersey Panel Discussion Greenblatt 
Brotman 
Pisarski 
Schimmel 
Tu-54    Not Everyone Lived in New York: Settlement in the Mid-West Saini 
Tu-55    BOF: JewishGen ShtetLinks  
5:35 PM - 6:25 PM 
   FILM: Horodok: A Shtetl's Story 1920-1945  
6:30 PM - 6:45 PM 
   FILM: Toyland (Spielzeugland)  
6:45 PM - 7:55 PM 
   FILM: On Moral Grounds  
7:00 PM - 8:15 PM 
Tu-56    SPECIAL EVENT: JewishGen 2009 Blatt 
Tobias 
8:00 PM - 8:45 PM 
   FILM: Lest We Forget: South African Jews and Reconciliation  
8:30 PM - 10:00 PM 
Tu-57    SPECIAL EVENT: Jewish Genealogy Game Show Night Weisberger 
Arons 
Auslander 
8:45 PM - 10:30 PM 
   FILM: Against the Tide: The Story of America During the Holocaust  
10:30 PM - 11:00 PM 
   FILM: Genealogy Goes to the Movies - Introduced by Jordan Auslander  
 
 Wednesday, August 5
7:00 AM - 8:00 AM 
   Morning Minyan  
W-1    $ Breakfast With The Expert - Research in Israel with Michael Goldstein Goldstein 
W-2    $ Breakfast With The Expert - Polish Research with Stanley Diamond Diamond 
W-3    $ Breakfast with the Experts - International Tracing Service (ITS) Records with Megan Lewis and Jo-Ellyn Decker Lewis 
Decker 
7:00 AM - 5:00 PM 
   REGISTRATION  
8:15 AM - 9:30 AM 
W-10    Only in New York Cantor 
W-11    BOF: Slutsk (Belarus)  
W-4    SIG PROGRAM (Hungarian SIG): Research In Slovakia--Resources and Techniques Hlavinka 
Kahn 
W-5    The Great Trek - Finding Hidden Yidn in South Africa Cheifitz 
W-6    Within and Beyond the Pale: Jews in the Russian Empire Nathans 
W-7    BOF: Kolbuszowa Region Research Group  
W-8    From DNA to Genetic Genealogy: Everything You Wanted to Know But Were Afraid to Ask Morse 
W-9    GenealogyIndexer.org: New Search Engine for Historical Directories, Yizkor Books, and Other Resources Not Searchable Elsewhere Kleinwaks 
8:15 AM - 10:15 AM 
W-12    $ Genealogy Super Search Engine : Computer Workshop with Daniel Horowitz Horowitz 
8:30 AM - 4:00 PM 
   $ TOUR: South Jersey Agricultural Colonies - a Bus Tour  
9:00 AM - 6:00 PM 
   EXHIBITOR ROOM  
   RESOURCE ROOM  
9:00 AM - 9:30 PM 
   FILM: The Bad Arolsen/International Tracing Service Research Experience - Introduced by filmmaker, Pamela Weisberger  
9:30 AM - 9:45 AM 
   FILM: Toyland (Spielzeugland)  
9:45 AM - 11:00 AM 
W-13    SIG PROGRAM: Hungarian SIG Meeting  
W-14    SIG PROGRAM: Southern Africa Jewish Genealogy SIG Meeting Ogus 
W-15    The Great Exodus: Jewish Migration from Russia and Ukraine in the 19th and 20th Centuries Gitelman 
W-16    Galicia: An Historical Introduction and Genealogical Primer Bielawa 
W-17    Using DNA to count the Founders of Haplogroup J2 Greenspan 
W-18    Advanced Googling for Genealogists - Part 2: Beyond Search; The Many Other Features of Google Marx 
W-19    NYC Vital Records Exposed! Geller 
W-20    BOF: Lublin & Zamosc Area  
9:45 AM - 11:15 AM 
   FILM: The Longing: The Forgotten Jews of South America - Speaker, director/producer, Gabriela Bohm  
10:30 AM - 12:30 PM 
W-21    $ Jewish Records Indexing - Poland for Beginners: Computer Workshop with Robinn Magid Magid 
11:15 AM - 12:15 PM 
   FILM: Who Do You Think You Are? The Zoe Wanamaker Story  
11:15 AM - 12:30 PM 
   IAJGS Discussion Group: Society Membership Retention Bishow 
W-22    SIG PROGRAM (Hungarian SIG): The Holocaust in Slovakia, 1938-45 Hlavinka 
W-23    SIG PROGRAM (LitvakSIG): Town-Wide Research: Recreating your Ancestral Shtetl Hoffman 
W-24    New Catalog and Guide to The Warsaw Ghetto Oyneg Shabes-Ringelblum Archive Shapiro 
W-25    The Kahal and Vital Records in Galicia Wynne 
W-26    Ashkenazi Jews with Indicators of Sephardic Ancestry: A Y-DNA Project Simon 
Dardashti 
W-27    MyFamily and Facebook and Twitter, Oh My! - Virtual Family Reunions and Other Social Networking Activities Cowan 
W-28    Navigating the New York Census with Fewer Tears Morse 
W-29    BOF: Jewish Polesie Region (Belarus)  
12:15 PM - 1:55 PM 
   FILM: My Mexican Shiva (Morirse Esta en Hebreo)  
12:30 PM - 2:00 PM 
W-31    $ LitvakSIG Luncheon - Visiting your Ancestral Shtetl in Lithuania and Belarus Kopilevich 
W-30    $ Hungarian SIG Luncheon: Passages: A Search for Family History of Myth, Mysteries, and Secrets Bohm 
2:00 PM - 3:15 PM 
W-32    Mosaic Magyar Metrical Madness Auslander 
W-33    SIG PROGRAM (LitvakSIG): The Present and Future of Lithuanian Research Margol 
W-34    Photographs at the United States Holocaust Memorial Museum Lewis 
Decker 
W-35    Integrating Esoteric Galician Material: The Tabula Register Collection (Ukraine) Roekard 
W-36    Fascinating New Insights from DNA Analysis for Genealogsts Rhode 
W-37    Found in Translation: Using Google Translate to Overcome Language Barriers Weinberg 
W-38    The Wandering Jews: Geographic Mobility and the Building of Southern Jewish Communities Rockoff 
2:00 PM - 3:20 PM 
   FILM: Philly Hoops: The SPHAS and the Warriors - with filmmaker James Rosin  
2:00 PM - 4:00 PM 
W-40    $ Social Networking with Facebook: Computer Workshop with Banai Feldstein Feldstein 
2:00 PM - 5:00 PM 
W-39    IAJGS Annual Meeting  
3:25 PM - 5:00 PM 
   FILM: Passages with producer/director Gabriela Bohm  
3:30 PM - 4:45 PM 
W-41    MEETING: Update on--and needs of--the IIJG Project to Reconstitute the Destroyed Communities of Europe  
W-42    SIG PROGRAM (Litvak SIG): Cataloging and Restoring Jewish Cemeteries in Lithuania and Belarus Kopilevich 
W-43    But Wasn't Everything Destroyed? - Documents about the Jews in Lodz, 1919-1945 Shapiro 
W-44    Galicia Doctors' Project Bronstein 
W-45    A Plague on All Our Houses: Epidemics, Pandemics and Jewish Genealogy Weiner 
W-46    Interactive Family History Websites Kleiman 
W-47    Pitfalls of the Professional Genealogist: A How-to and Who-dun-it Franklin 
4:00 PM - 6:30 PM 
   *CANCELLED* $ TOUR: Eastern State Penitentiary - a Walking Tour  
4:15 PM - 6:15 PM 
W-48    $ How Does a Beginner Find His/Her Way Around the FamilySearch Website: Computer Workshop with Paul Smart Smart 
5:00 PM - 6:15 PM 
W-49    BOF: Lodz Area Research Group Meeting  
W-50    SIG PROGRAM: Litvak SIG Meeting  
W-51    The Kashariyot: The Women Couriers in the Jewish Resistance During the Holocaust Weitzman 
W-52    Archives in Western Ukraine Mehr 
W-53    The Georgette and Raphael Cohen Collection of Family Trees from Meknes, Morocco Ghiuzeli 
W-54    Plotting Your Family History Using Google Earth Sage 
W-55    Recreating Your Shtetl - Creating a Group and/or Website Dedicated to Your Ancestral Town Bloch 
W-56    BOF: Yiddish Theater & Vaudeville Research Group  
5:00 PM - 6:40 PM 
   FILM: Captain Laszlo Ocskay: The Forgotten Hero - Speaker, John Kovacs  
6:45 PM - 8:30 PM 
   FILM: Against the Tide: The Story of America During the Holocaust  
7:30 PM - 9:30 PM 
W-57    SPECIAL EVENT: Yiddish in Story, Poem and Song Steinlauf 
Alpert 
8:30 PM - 10:45 PM 
   FILM: Defiance - Introduced by Sharon Rennert - granddaughter of Tuvia Bielski  
 
 Thursday, August 6
7:00 AM - 8:00 AM 
   Morning Minyan  
Th-1    $ Breakfast With The Expert - Lithuanian Research with Howard Margol Margol 
Th-2    $ Breakfast With The Expert - New York City Research with Avrum Geller Geller 
7:00 AM - 5:00 PM 
   REGISTRATION  
8:15 AM - 9:30 AM 
Th-10    BOF: Krakow  
Th-3    Kippenheim: Stories from the Black Forest Ghiuzeli 
Th-4    A Visit to Your Ancestral Shtetl in Ukraine -- What Will You Find? Denisenko 
Th-5    Jewish Resistance in the Ghettos During the Holocaust Weitzman 
Th-6    Following the Research Trail, Finding Max Einstein Moak 
Th-7    The Oceanic Journey to America: Traveling Steerage Class Levin, CG 
Th-8    Vital Records Part III - Death Records Kramer 
Th-9    Internet Resources for Sephardic Genealogy Malka 
8:15 AM - 10:15 AM 
Th-38    $ Family Tree Maker for Beginners and Intermediate Users: Computer Workshop with Duff Wilson Wilson 
8:30 AM - 1:00 PM 
   $ TOUR: Historically Significant Jewish Cemeteries in Philadelphia - A Bus tour  
9:00 AM - 12:00 PM 
   *SOLD OUT* $ TOUR: Jewish Quarter of Philadelphia - a Walking Tour  
9:00 AM - 4:00 PM 
   EXHIBITOR ROOM  
   RESOURCE ROOM  
9:15 AM - 9:45 AM 
   FILM: The Sleeping Book - Stories of the Jews of Bialystok - Introduced by Mark Halpern  
9:45 AM - 11:00 AM 
   IAJGS Discussion Group: Society Programming Allen 
Th-11    SIG PROGRAM (GerSIG): Not in the Archives only: Surprising Resources for Family Research in Germany and Austria Purin 
Th-12    SIG PROGRAM: Ukraine SIG Meeting  
Th-13    Research into the Genealogical History of Old Jewish Families in Krakow, Poland Alexander 
Th-14    It's Called Research, Not Data Retrieval: Searching for Records Online and Off Potter 
Th-15    Eugeen Van Mieghem (1875-1930) and the Jewish Emigrants of the Red Star Line Joos 
Th-16    Coffin Maker, Undertaker, and Funeral Director: the Other Death Record Source Mason, Jr., CG 
Th-17    Grandees, Greenhorns and Ghetto Girls - Jewish Cultural Assimilation in America Myslinski 
Th-18    BOF: Lida District  
9:45 AM - 11:15 AM 
   FILM: Blessed is the Match: The Life and Death of Hannah Senesh - Introduced by Gabriela Bohm  
10:30 AM - 12:30 PM 
Th-19    $ Hands-On with Advanced Googling: Computer Workshop with Michael Marx Marx 
11:15 AM - 12:25 PM 
   FILM: The Bielski Partisans: A Granddaughter's Story - Speaker, filmmaker Sharon Rennert, Tuvia Bielski's granddaughter  
11:15 AM - 12:30 PM 
Th-20    SIG PROGRAM: GerSIG Meeting  
Th-21    SIG PROGRAM (Ukraine SIG): Volhynia Gubernia Birds-of-a-Feather  
Th-22    Jewish Memory in Post-Holocaust Poland: From Repression to Revival Steinlauf 
Th-23    Immigrants Admitted, Detained, and Deported at Philadelphia, 1882-1903 and 1904-1912 Smith 
Th-24    Creative Destruction: Jewish Immigrant Bankers, Financial Failure and the Ever-Shifting World of American Banking Kobrin 
Th-25    I Want My Daddy (and Mommy's) Work Records! - Social Security Detailed Employment Statements Gordon (YaShad), M.L.S. 
Th-26    Sephardic Genealogy and its Unique Resources Malka 
Th-27    BOF: Paterson, New Jersey Area  
12:30 PM - 12:40 PM 
   FILM: The Holocaust Tourist  
12:30 PM - 2:00 PM 
Th-28    $ GerSIG Luncheon - "Where the hell is 'Schwinglasse' and 'Schnatta'?" The impact of local dialects, Yiddish and Hebrew on Family Names and Place Names Purin 
Th-29    $ Ukraine SIG Luncheon: "A Piece of Her Heart" - a Jewish Family from Ukraine Carpey 
12:40 PM - 2:00 PM 
   FILM: We Were Exodus (Nous etions l'Exodus)  
2:00 PM - 2:35 PM 
   FILM: Bashert - with filmmaker and shtetl traveler, Richard Kollins  
2:00 PM - 3:15 PM 
Th-30    Yad Vashem - A Potential Genealogical Resource Bronstein 
Th-31    Find Rich Information about Your Jewish Ancestry on Footnote.com Bell 
Th-32    SIG PROGRAM: Danzig/Gdansk SIG Meeting  
Th-33    Phonetic Matching: An Alternative to Soundex with Fewer False Hits Morse 
Th-34    The Treasures and Challenges of Using the Landsmanshaft Press in Genealogical Research Kobrin 
Th-35    Understanding and Interpreting 19th century Philadelphia Naturalizations Moak 
Th-36    History of The Jews of Turkey From Biblical to Modern Times and Jewish Turkish Cooking Kaufman 
Th-37    BOF: Professional Genealogists  
2:00 PM - 4:00 PM 
Th-38    *CANCELLED* $ Family Tree Builder 3.0 - Advanced: Computer Workshop with Daniel Horowitz - CANCELED Horowitz 
2:35 PM - 3:45 PM 
   FILM: Who Do You Think You Are? The Esther Rantzen Story - Introduced by Hadassah Lipsius  
3:30 PM - 4:45 PM 
Th-39    Nazi-Era Looted Art: An Update on Cases Solved Franklin 
Th-40    The Internet Beyond JewishGen & Steve Morse's Website Arons 
Th-41    SIG PROGRAM: BIALYGen (Bialystok Area) SIG Meeting  
Th-42    JDC Archives: Who We Are and What We Have to Offer Jewish Genealogists Brodsky 
Th-43    Emergency Passport Applications Wynne 
Th-44    WW I & WW II Draft Registration Records: A Comparison Mason, Jr., CG 
Th-45    Sweet & Sour: How Jewish Traders Changed the Way the World Eats Green 
Th-46    BOF: Y-DNA Haplogroup Q  
3:45 PM - 4:25 PM 
   FILM: In Search of the Bene Israel - The Jews of India  
4:30 PM - 5:50 PM 
   FILM: The Rise and Fall of the Borscht Belt  
6:00 PM - 7:00 PM 
Th-47    Pre-Banquet Reception  
7:00 PM - 10:00 PM 
Th-48    $ Conference Banquet Campbell 
 
 Friday, August 7
7:00 AM - 8:00 AM 
   Morning Minyan  
7:00 AM - 10:00 AM 
   REGISTRATION  
8:15 AM - 9:30 AM 
F-3    Practicing Safe Computing Bookbinder 
F-5    Jewish Heraldry? Weiner 
F-6    BOF: Neighborhoods of West Philly, Southwest Philly, and Wynnefield  
M-39, F-4    Privacy Laws and Finding Family in Israel Goldstein 
M-4, F-1    Understanding the "Jewish" in Jewish Genealogy Duker 
8:15 AM - 10:15 AM 
F-7    WORKSHOP: Creating a Family Tree Scroll Rosen 
F-8    $ Preserving Documents and Photographs Workshop with the Conservation Center Hortz Stanton 
Andrews 
8:45 AM - 9:00 AM 
   FILM: Toyland (Spielzeugland)  
9:00 AM - 9:45 AM 
   FILM: From Philadelphia to the Front  
9:45 AM - 11:00 AM 
F-10    Planning a Research Trip Mason, Jr., CG 
F-11    Playing Hide and Seek in the US Census. Morse 
F-12    UK Records 1881-1918 Harris 
F-13    Write Your Family History NOW! Karsen 
F-14    BOF: Philadelphia Neighborhoods of Mt. Airy, Germantown, and West Oak Lane  
F-9    Getting the Most out of Your Philadelphia Reserach Koelble 
9:45 AM - 11:15 AM 
   FILM: We Were Exodus (Nous etions l'Exodus)  
10:30 AM - 12:30 PM 
F-15    $ Tasting World Jewish Cuisines: Turkish, Syrian, and Ashkenazi-Italkeni Recipes Green 
Kaufman 
11:15 AM - 12:30 PM 
F-17    USCIS Genealogy Program Update Smith 
F-19    Jewish Genealogical Resources in Latin America Horowitz 
F-20    California, Here I Come! Sneak Preview of the 2010 IAJGS Conference in Los Angeles Weisberger 
Rosen 
F-21    BOF: Northeast Philadelphia  
F-22    Yiddish: A Fun Look at the Language of our Ancestors Schneider 
M-22, F-16    History and Translation Guide for Tombstones Gans 
M-34, F-18    Choosing Genealogy Software Kleiman 
11:15 AM - 11:45 PM 
   FILM: Obcy VI (Alien VI)  
11:50 AM - 12:30 PM 
   FILM: In Search of the Bene Israel - The Jews of India  

This is the final pre-Conference Program Schedule